[Home ]    
Main Menu
Home::
Introduction to OR ::
Introduction to Society::
Structure::
News & events::
Memebership::
Cantact us::
Web Facilities::
Journal::
::
Search in website

Advanced Search
Receive site information
Enter your Email in the following box to receive the site news and information.
Book Intro
Book Treasure
:: Network and transportation models: ::
Linear Programming and Algorithms for Communication Networks
Author Eiji Oki Translator
Publisher Taylor & Francis Group, CRC Press. Publish Date 2013
Publish Time 1st Edition Pages Number 208
Cost Poster admin
Cover type Size
DOI Code Dewey Code
LC Code File -
Description

هدف برنامه‌ريزی خطی رياضی، يا بهينه‌سازی، ماکسيمم کردن يا مينيمم کردن يک تابع هدف با در نظر گرفتن بعضی قيدها است. يکی از کاربردهای برنامه‌ريزی رياضي طراحی و کنترل کردن شبکه‌های ارتباطی است، که شامل انبوهی از گره‌ها و پيوندها است. برای نمونه، هنگامی که ظرفيت هر پيوند در يک شبکه معين است، مساله کليدی پيدا کردن مجموعه بهينه‌ای از مسيرها است که بر آن‌ها يک جريان ترافيکی از يک گره مبدأ به يک گره مقصد می‌تواند ماکسيمم شود. و يا هنگامی که ظرفيت و هزينه هر پيوند در يک شبکه و تقاضای ترافيکی از يک گره مبدأ به يک گره مقصد داده شده است، يک مساله متداول پيدا کردن مجموعه بهينه‌ای از مسيرها است که هزينه کلی ارسال کردن تقاضای ترافيکي مورد نياز را مينيمم می‌کند. اين مساله‌ها با استفاده از تکنيک‌های برخاسته از حوزه برنامه‌ريزی خطی LP حل می‌شوند.


 کتاب‌های ممتاز گوناگونی وجود دارند که به خوبی LP و کاربردهای آن را در شبکه‌های ارتباطی برای دانشجويان کارشناسی و بعد از کارشناسی توضيح می‌دهند. اغلب آن‌ها چگونگی حل کردن مساله‌هاي بهينه‌سازی را به طور نظری توضيح می‌دهند، که ممکن است در حوزه شبکه‌های ارتباطي نمونه‌‌های ساده‌ای از کاربردهای نوعی LP را با فرمول‌بندی مساله‌هايی در طراحی و کنترل شبکه عرضه کنند. هنگامی که اپراتورهای شبکه يا سرويس دهندگان، شبکه‌های خود را در محيط‌های عملی طراحی و کنترل می‌کنند، در بيشتر موارد ابتدا يک مساله بهينه‌سازی را فرمول‌بندی می‌کنند که با شبکه ارتباطی مطلوب با پارامترهای مورد نياز متناظر است و سپس مساله را با اجرای يک حل‌کننده LP در رايانه حل می‌کنند. مهندسين علاقه دارند چگونگی به کاربردن LP برای طراحی و کنترل شبکه را در وضعيت‌های عملی خود بدانند. اما، شکافی ميان نظريه LPدر ادبيات موضوع و پياده‌سازی عملی آن وجود دارد. اين کتاب با هدف پر کردن اين شکاف نوشته شده است.

 

اين کتاب قصد دارد مبانی LP را به صورت کاربردی برای شبکه‌های ارتباطی و يک راهنمای کاربردی در زمينه چگونگی حل‌کردن مساله‌های مرتبط با شبکه‌های ارتباطی را با استفاده از يک حل‌کننده LP فراهم کند. بدين منظور، در اين کتاب بسته ابزاری برنامه‌ريزی خطیGNU (GLPK) ، که برای حل LP، برنامه‌ريزي خطی عدد صحيح (ILP) و برنامه‌ريزی‌ خطي عدد صحيح آميخته (MILP) در تهيه شده، انتخاب شده است.GLPK به طور رايگان در دسترس است. اين کتاب مساله‌های عملی بارز در شبکه‌های ارتباطی و جواب‌های آن‌ها را بوسيله تهيه برنامه‌های مناسبی برای GLPK معرفي کرده و توضيح می‌دهد. GLPK از زبان مدل‌سازی GNU MathProg پشتيبانی می‌کند، که زيرمجموعه‌ای از AMPL (يک زبان مدل سازی برای برنامه‌ريزی رياضی) است. اين زبان توسط بيشتر حل کننده‌هاي برنامه‌ريزی رياضی تجاری، برای نمونه CPLEX©، پشتيبانی می‌شود.

 

اين کتاب  می‌تواند به عنوان يک متن درسی برای دانشجويان کارشناسی ارشد و کارشناسی در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی کامپيوتر و علوم کامپيوتر و رياضی مورد استفاده قرار بگيرد. اين کتاب همچنين می‌تواند توسط متخصصين ارتباطات دوربرد/شبکه‌سازی، مديران R&D، مهندسين نرم افزار و سخت افزار، مهندسين سيستم، کسانی که هم اکنون در شبکه‌سازی فعال هستند يا انتظار فعاليت در آينده را دارند نيز مورد استفاده قرار بگيرد. حداقل دانش مورد نياز برای فهم اين کتاب جبر خطی و منطق کامپيوتر است. داشتن پيش زمينه‌هايی در شبکه‌هاي ارتباطی مفيد خواهد بود. لازم به ذکر است که برنامه‌ها و داده‌های ورودی ليست شده در اين کتاب در سايت ناشر به طور رايگان در دسترس هستند.

 

سازمان اين کتاب عبارت است از:

فصل 1 مساله‌های بهينه‌سازی در شبکه‌های ارتباطی

فصل 2 مبانی برنامه‌ريزی خطی

فصل 3 GLPK (بسته ابزاري برنامه‌ريزی خطی GNU)

فصل 4 مساله‌های مقدماتی در شبکه‌های ارتباطی

فصل 5 مسيريابی مسير مجزا

فصل 6 شبکه طول موج نوری هدايت شده

فصل 7 مسيريابی و مدل ترافيک-تقاضا

فصل 8 مسيريابی IP

فصل 9 معماهای رياضی

 

 

     درباره نويسنده

Eiji Oki استاد دانشگاه Electro-Communications، توکيو، ژاپن، است. او درجه‌های B.E. و M.E. را در مهندسی ابزار دقيق و درجه Ph.D. را در مهندسی برق از Keio University، يوکوهاما، ژاپن، به ترتيب در سال‌های 1991، 1993 و 1999 اخذ کرد. در 1993، به Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) Communication Switching Laboratories، توکيو، ژاپن، پيوست. او مشغول به تحقيق در طراحی و کنترل شبکه، روش‌های ترافيک-کنترل و دستگاه‌های سوئيچينگ با سرعت بالا است. از 2000 تا 2001، محقق ناظر Polytechnic Institute در New York University، بروکلين، نيويورک، بود که در آن در طراحي دستگاه‌های سوئيچ/روتر ترابيتی شرکت داشت. او در تحقيق و توسعه شبکه‌های زيرساخت IP نوری با سرعت بالا توسط NNT Laboratories به خدمت گرفته شد. در سال 2008 به دانشگاه Electro-Communications، توکيو، ژاپن، پيوست. در استانداردسازی عنصر محاسباتی مسير (PCE) و GMPLS در IETF فعاليت داشته است. بيش از ده IETF RFC نوشته است. پروفسور Oki جايزه Switching System Research در 1998، جايزه مقاله برتر ارائه شده توسط IEICE در 1999، جايزه Asia-Pacific Outstanding Young Researcher در 2001 ارائه شده توسط IEEE Communications Society برای همکاری در شبکه پهن‌باند، ATM، و تکنولوژی‌هاي IP نوری، و Telecom System Technology Prize توسط Telecommunications Advanced Foundation در 2010 را دريافت کرده است. او همچنين در نگارش سه کتاب همکاری داشته است: Broadband Packet Switching Technologies، منتشر شده توسط John Wiley، نيويورک، در 2001، GMPLS Technologies، منتشر شده توسط CRC Press، بوکاريتون، فلوريدا، در 2005، و Advanced Internet Protocols, Services, and Applications، منتشر شده توسط Wiley در 2012. او عضو ارشد IEEE است.

Average: 5
Rate numbers: 10Rate the book
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

Back to book treasure homepage | Back to selected book topic

انجمن ایرانی تحقیق در عملیات Iranian Operations Research Society
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414